רשות התחרות

קישורים מהירים

12/03/19
501645

קרטל מדי המים: בית המשפט גזר עונש של 2 חודשי מאסר בפועל וקנס של 40,000 ₪ על מנהל ובעל מניות לשעבר בחברת רימונים ועובד חברת גת מדי מים

קובץ PDF:
WORD:
תאריך פרסום:
12/03/2019

ד' אדר ב תשע"ט

‏11 מרץ 2019

 

הודעה לעיתונות

 

קרטל מדי המים: בית המשפט גזר עונש של 2 חודשי מאסר בפועל וקנס של 40,000 ₪ על מנהל ובעל מניות לשעבר בחברת רימונים ועובד חברת גת מדי מים

בית-המשפט המחוזי בירושלים (כב' השופטת שושנה ליבוביץ') הרשיע היום את שלמה דור, מנהל ובעל מניות לשעבר בחברת רימונים ועובד חברת גת מדי מים, במספר עבירות של הסדר כובל וגזר עליו עונש של 2 חודשי מאסר בפועל, תשלום קנס בסך 40,000 ₪ וכן מאסר על תנאי.

במסגרת הסדר הטיעון אליו הגיעה רשות התחרות עם מר דור ועל פי כתב האישום המתוקן, הורשע מר דור בכך שהיה צד להסדר כובל בנסיבות מחמירות בשנת 2006 בין רימונים ומדי ורד, וכן כי תיאם מטעם חברת גת מדי מים הצעות מחיר למדי מים שפרסמה בחודשים מאי ויוני 2009 המועצה המקומית גן יבנה. בנוסף מר דור הורשע בכך שבשנת 2009 ניסה להגיע להסכם מול חברת ארם בדבר אי תחרות במכרז שפרסמה עיריית קריית גת.

תזכורת על פרשת קרטל מדי המים: בשנת 2018, הורשעו ונגזר דינם של חמש חברות מדי מים ומנהליהן על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים. החברות ומנהליהן הורשעו בכך שבין השנים 2004 ל-2009 תיאמו כ-20 מכרזים שונים שנערכו על ידי רשויות מקומיות ותאגידי מים. המכרזים שתואמו היו מכרזים לרכישה, שיפוץ והסבה של מדי מים, בשווי של מאות אלפי שקלים ואף מיליוני שקלים לשנה.

החברות אף הורשעו בעבירות מרמה לאחר שהציגו מצגים כוזבים בפני העיריות ותאגידי המים לפיהם לכאורה מתקיימת ביניהן תחרות כאשר בפועל סוכם בין החברות עוד בטרם המכרז מי תהיה החברה אשר תגיש את ההצעה הזוכה.

משמעותם של התיאומים היא העלאת המחירים בהם חברות מדי המים מכרו ושיפצו את מדי המים לרשויות המקומיות ותאגידי המים ובעקבות זאת העלאת מחירי המים לצרכנים בישראל.

על החברות המרכזיות הוטלו קנסות בסך מאות אלפי שקלים ועל הנאשמים המרכזיים הוטלו עונשי מאסר הכוללים מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח.